-
Zvolení kandidáti do Zastupitelstva MČ Praha 5
Strategický rozvoj a vize pro Prahu 5 Garant programového bodu:Štěpán RattayKoncepce pro krátký časový horizont
Chceme Prahu 5, která bude disponovat kvalitní a dostatečnou občanskou vybaveností a bude utvářet dopravní infrastrukturu a veřejná prostranství, kde se budeme cítit dobře a bezpečně. Pro soukromé investory nesmí být participace na zkvalitňování občanské vybavenosti jen vynucenou povinností, ale vizitkou, k níž se budou hrdě hlásit. Dostupnost škol, školek, prostor pro kulturní, sportovní nebo volnočasové a společenské vyžití se musí stát standardem.
Zasadíme se o zapracování koncepce města krátkých vzdáleností do stávající strategie. I v současné finanční nouzi vedení MČ Prahy 5 dále vynakládá miliony na jednostranné PR. Zasadíme se o to, aby tyto prostředky byly místo jednostranné propagace využity ke skutečné debatě s občany o možných variantách, ať už se jedná o nedostatek škol nebo úpravu veřejného prostoru.
Ombudsman jako odborná, nikoli politická funkce. Praha 5 svým charakterem mnoha originálních čtvrtí s vlastním kulturním rázem je vhodným místem pro realizaci takové koncepce, která by jejich specifický charakter a historické dědictví nepoškozovala, ba naopak podtrhovala.
Budeme chránit a zvelebovat zelené plochy, které patří k nejcennějším místům v naší čtvrti. Lesoparky, parky, údolí a louky musí být šetrně chráněny a vhodně zvolenou infrastrukturou propojeny tak, aby se pro nás občany Prahy 5 staly snadno dostupnými. Pohyb ve veřejném prostoru nás musí bavit a být bezpečný. Strategii rozvoje a další dokumenty vnímáme jako živý proces, a proto jej budeme pravidelně aktualizovat například opatřeními pro udržitelný rozvoj a projekty podporujícími zmírněné klimatické změny například v oblasti energetiky a důraznějšího ochlazování města.
Vize a podpora pro rozvoj kvality vzdělávání, kultury, sportu a komunitních a sousedských aktivit jsou pro nás velmi důležitou součástí rozvoje. Stejně tak je pro nás důležité zajistit na Praze 5 prostor pro rozvoj malého a středního podnikání. Pro obě tyto oblasti jsou klíčové příležitosti. Podpoříme vznik kvalitních trhů v lokalitách Prahy 5 s nabídkou čerstvých produktů od malopěstitelů z farem. Při strategickém plánování budeme také pamatovat na efektivní financování strategických akčních plánů. V případě strategických investic (škol a pečovatelských domů) zajistíme vyšší podíl jejich financování z cizích zdrojů.
Rozvoj naší městské části opřeme o potřeby našich občanů. Krom dohledu nad naplňováním strategie chceme prosazovat principy participace tj. Řádný a otevřený dialog s občany, který se promítne do plánování vhodné strategie a pomůže zajistit jejich skutečné potřeby.
Rozvoj a koncepce do budoucna
Pro Prahu 5 je nezbytné mít jasnou ucelenou koncepci rozvoje připravenou ve spolupráci s občany, a to pro delší časové období než jen do roku 2030. Teprve na základě takové dobře připravené koncepce rozvoje prodiskutované s občany, odborníky a pokud možno všemi zainteresovanými stranami můžeme v budoucnu aktivně předejít problémům s nedostatkem škol a školek, parkovacích míst, přehuštěné automobilové dopravě nebo slabé občanské vybavenosti. Jen tak lze zajistit, že se Praha 5 stane skutečnou vizitkou metropole!
Územní rozvoj a výstavba Garant programového bodu:Milan KrylOhlídáme rovnováhu funkcí města, stojíme za občany, ne za developery
Město krátkých vzdáleností. V základních dokumentech MČ P5 (Strategický plán rozvoje Prahy 5, Strukturální plán MČ P5) budeme prosazovat priority fungování všech oblastí života. Město krátkých vzdáleností = patnáctiminutové město sníží potřebu rozvážení dětí do škol a kroužků a omezí popojíždění aut.
Rovnováha funkcí města je prioritou. V dokumentech HMP (Územní plán, Metropolitní plán) budeme hájit plochy pro občanskou vybavenost, školství, sport a zeleň před změnami pro komerční výstavbu. Nebude tak docházet k mohutné plošné výstavbě bytů bez odpovídající veřejné vybavenosti.
Zajistíme výstavbu veřejné vybavenosti. Město nemá dost vlastních pozemků ani peněz na výstavbu potřebných školních či zdravotnických zařízení. Zajistíme, aby se developeři při budování rozsáhlých bytových a kancelářských projektů podíleli i na vybudování veřejné vybavenosti a infrastruktury a předali je k provozování městu či městské části.
Veřejný prostor a zeleň už nebudou Popelkou
Nepřipustíme zástavbu na úkor zeleně. Naše městská část má dostatečně velká rozvojová a transformační území (brownfieldy) pro zajištění bytové výstavby. Nepotřebuje vytvářet ze zeleně další stavební pozemky. Proto jsme se zavázali nepovolit změny územního plánu na úkor zelených a rekreačních ploch. Budeme důsledně trvat na nepřekročitelnosti koeficientů zeleně stanovených územním plánem. V nezbytných případech budeme prosazovat náhrady nebo vykoupení pozemku či výměnu za jiný. V případě kácení stromů pak uplatňovat požadavek na náhradní výsadbu zeleně.
Uděláme veřejný prostor atraktivním. Na mnoha místech lze velké dlážděné a asfaltové plochy redukovat ve prospěch trávníku a stromů. Do nových a rekonstruovaných ulic patří stromořadí. Vrátíme na veřejná prostranství lavičky i umělecká díla. Doplníme vodní prvky.
Ochráníme charakter tradičních rezidenčních čtvrtí
Prosadili jsme pravidla a budeme je vymáhat. Budeme důsledně trvat na respektování „Pravidel pro posuzování stavebních záměrů ve stabilizovaných územích Prahy 5“, která se nám podařilo iniciovat, navrhnout, prosadit a v r. 2021 na zasedání zastupitelstva městské části schválit.
Aktivní účast MČ ve stavebním řízení. Vilové zahradní čtvrti se pod tlakem investorů přeměňují v hustě zastavěná sídliště. Proti porušování předpisů se budeme bránit odvoláním se proti rozhodnutí stavebního úřadu a případně i soudními spory. Nepovolíme umísťování nepřiměřeně velkých domů do proluk a volných prostor ani nahrazování původních rodinných domků velkými bytovými domy. Výstavba musí respektovat okolí.
Ohlídáme výstavbu v památkových zónách. Podporujeme návrh na rozšíření ploch podléhajících vyhlášce o památkových zónách i na další vilové zahradní čtvrti (Hřebenky, Košiře, Cibulka…).
Správa majetku, finance a dotace Garant programového bodu:Karel BauerNakládání s majetkem s péčí řádného hospodáře
Majetek obce musí být pod veřejnou kontrolou. Nakládání s nemovitým majetkem má probíhat v koordinaci s hlavním městem. Zveřejníme přehled majetku, jeho využití a o případném prodeji nebo nákupu budeme informovat s předstihem. Při případném prodeji preferujeme způsob, který umožní nabídky co nejširšímu okruhu zájemců. Veřejné zakázky na údržbu a opravy majetku zveřejníme online včas, tak abychom oslovili co nejvíce zájemců. Vyhneme se tak nynější praxi, kdy vedení MČ oslovuje na přímo předvybrané dodavatele.
Preferujeme opravu před rozprodáváním majetku. Stávající koalice hledá další financování, kde se dá. A to včetně dalších prodejů nemovitého majetku, který je místo toho možné opravit např. z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Místo dalšího rozprodávání majetku se zasadíme o jeho opravu a další využití ve spolupráci s hlavním městem.
Strategické investice a zodpovědný rozpočet i ten participativní
Včasné plánování a soulad rozpočtu se strategickým dokumentem. Větší investice naplánujeme a zařadíme do rozpočtu s předstihem, tak aby nedocházelo k nepřehledným přesunům financí. Budeme plnit plán strategických investic, proto uvedem do souladu rozpočet a finanční plán Strategie rozvoje 2030+. Plánování výdajů musí být stabilní a hospodárné s přihlédnutím k předpokládaným příjmům. Zabráníme megalomanským projektům, na které městská část nemá peníze (koncertní sál nebo obřadní síň na Sacre Caeur). Uvedeme do praxe plán snižování nákladů na chod úřadu.
Vyšší poměr finančního krytí z cizích zdrojů. Při financování strategických investic jako jsou školy a pečovatelské domy zajistíme vyšší podíl cizích zdrojů z Evropských a národních zdrojů a z dotačních programů HMP. Budeme usilovat o navýšení finanční participace soukromých investorů na budování občanské infrastruktury.
Participativní rozpočet nesmí být politický nástroj. Projekty participativního rozpočtu jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Budeme o nich intenzivněji diskutovat s jejich navrhovateli a budeme klást důraz na jejich okamžitou realizaci.
Dotace a dary, všem měříme stejně
Transparentnost, rovnost a jednoduchost. Transparentní dotační procesy jsou základem pro férové rozdělování veřejných prostředků. S pomocí digitalizace a elektronického vyhodnocování žádostí zabráníme „malým domů“ a zajistíme rovný přístup všem žadatelům. Výsledky dotačních řízení jasně odůvodníme a zveřejníme.
Otevřená radnice Garant programového bodu:MgA. Adam RutSrozumitelné informování a plánování
Veřejnosti dostupné audiozáznamy z výborů. Stávající koalice odmítá pořizovat záznamy z výborů zastupitelstva, dokonce se snaží blokovat i pořizování záznamu pro účely podrobnějšího zápisu. Budeme usilovat o pořizování záznamů ze všech výborů a jejich přístupnost veřejnosti.
Méně peněz na PR, více pro skutečnou participaci. I v současné finanční nouzi vedení MČ Prahy 5 dále vynakládá miliony na jednostranné PR. Zasadíme se o to, aby tyto prostředky byly místo jednostranné propagace využity ke skutečné debatě s občany o možných variantách, ať už se jedná o nedostatek škol nebo úpravu veřejného prostoru.
Ombudsman jako odborná, nikoli politická funkce. Tato role nemá být politickou trafikou, ale má být obsazena odborně a skrz výbor podřízena přímo zastupitelstvu. Zavedeme ombudsmana jako oddělenou organizační složku a v otázkách samosprávy mu dáme dostatečné kompetence problémy přímo řešit.
Transparentní a šetrné hospodaření s majetkem
Snížení počtu uvolněných zastupitelů. Současná koalice si loajalitu stran zajišťuje nesmyslně vysokým počtem uvolněných zastupitelů, které stojí městskou část miliony ročně. Je třeba šetřit, ovšem politická reprezentace musí začít u sebe. Snížíme výrazně počet uvolněných zastupitelů a tyto prostředky využijeme na rozvoj systému pro podávání dotací.
Realistické rozpočty a skutečné investice. Zastupitelstvo MČ Prahy 5 dnes schvaluje rozpočty, ve kterých se rok co rok objevují stejné odkládané projekty. To změníme. Rozpočty budeme připravovat realisticky, vždy je srozumitelně zdůvodníme a průběžně budeme kontrolovat jejich plnění. Zaměříme se na to, aby se investice naplánované pro daný rok skutečně realizovaly a aby vzrůstal poměr investovaných prostředků oproti mandatorním výdajům.
Přehlednější rozklikávací rozpočet. O hospodaření s majetkem budeme informovat formou rozklikávacího rozpočtu CityVizor, který využívá celá řada městských částí a umožňuje detailní a uživatelský příjemný přehled o účetnictví.
Maximální využívání veřejných soutěží. V případě veřejných zakázek budeme v maximální možné míře využívat veřejných soutěží za účelem zvýšení konkurence a kvality i s ohledem na snížení ceny.
Průhledné granty a dotace
Programové dotace místo darů. Nebudeme jako současné vedení Prahy 5 obcházet spravedlivé rozdělování veřejných prostředků prostřednictvím těžko kontrolovatelných darů konkrétním subjektům. Vytvoříme přehledný bodovací systém. Při udílení dotací zcela zásadně zohledníme dostupnost výstupů pro veřejnost např. i po ukončení projektu. Nastavíme dotace v návaznosti na dotační programy HMP, aby jen nadbytečně nekopírovaly podporu udílenou hlavním městem. Zaměříme se na podporu aktivního vztahu ke kultuře zejména u nejmladší generace.
Digitalizace ve službě lidem Garant programového bodu:Daniel Mazur,Digitální svět pomáhá, neotravuje
Digitalizací budeme vždy především zlepšovat služby občanům. Postupná elektronizace a digitalizace procesů veřejné správy znamenala často komplikace, spíš než zlepšení služeb. I dnes se setkáváme se službami, které od občana vyžadují jak elektronickou komunikaci, tak fyzickou přítomnost, fyzické doklady a podepsané papíry. Piráti dlouhodobě prosazují, že je potřeba digitalizovat tak, aby život ulehčovala, místo aby ho komplikovala. Proto budeme pro případy, kdy občan musí komunikovat s radnicí – například stran aktualizace osobních dokladů, různých žádostí a povolení – vždy prosazovat taková elektronická řešení, která budou šetřit kroky, čas a nervy našich občanů.
Digitální tvář radnice pro kontrolu politiků
Prosazujeme rozšiřování nástrojů pro nahlížení do hospodaření. Digitální nástroje od webu po samostatné aplikace jsou klíčové pro skutečný dohled občanů nad hospodaření obce od nakládání s pozemky a nemovitostmi po dotování různých společenských akcí. Budeme proto prosazovat zavádění a rozšiřování funkčnosti takových softwarových nástrojů, např. CityVizor (viz bod Otevřená radnice) nebo Realitního portálu hl. m. Praha.
Budeme rozšiřovat možnosti nahlížení do rozhodování radnice. Informační systémy radnice sice umožňují zveřejňovat, o čem se jedná a co se připravuje ke schválení v Radě, Zastupitelstvu nebo jen poradních orgánech, zveřejňuje ale jen hotová usnesení. U řady z nich je zveřejnění první informací, kterou o věci občané mají, tedy už je pozdě apelovat na změnu. Budeme prosazovat, aby informační systémy zveřejňovaly materiály k projednání už ve fázi přípravy.
Naše data na radnici v bezpečí
Bezpečnost dat a provozu radnice bude naší prioritou. V roce 2022 byly systémy radnice cílem kybernetického útoku. Ten odhalil kyberbezpečnostní slabiny a neschopnost rychlé reakce radnice včetně opravy – části úřadu byly vyřazené z provozu na více než měsíc. Útočníci se pokusili zamezit radnici v přístupu k jejím – a možná i našim – datům a požadovat výkupné za jejich vrácení. Budeme proto po úřadu požadovat zlepšování kybernetické bezpečnosti na všech frontách a průběžně – od testů odolnosti IT vůči útokům po zvyšování kompetencí úřadu v bezpečných procesech a předcházení škodám.
Budeme prosazovat využívání služeb Magistrátu. Kvalitní servery pro provoz software radnice jsou nákladné a musí se obnovovat téměř každé volební období. Provoz a ochrana dat v nich je u řady agend účinnější a levnější, když probíhá centralizovaně, například společně pro městské části. Magistrát poskytuje možnosti získat informační systémy a prostor pro jejich provoz na jeho serverech, čímž může naše městská část šetřit prostředky k lepšímu využití přímo na služby občanům. Budeme rozšiřovat využívání takových služeb a společně s ostatními městskými částmi prosazovat rozšiřování služeb Magistrátu.
Příležitost zlepšovat otevřenost
Budeme vyhledávat a zavádět nové a lepší cesty v informování lidí. Úřad i samospráva mají spoustu informací z různých stran, ale nevyužívají příležitosti tyto občanům předávat. Část oznámení je v těžko srozumitelném úředním jazyce, některá obsahují i závažné chyby, např. parcelní čísla pozemků k prodeji, stavbám či změnám územního plánu. Proto budeme prosazovat rozvoj všech elektronických nástrojů k informování veřejnosti srozumitelně, včas a bezchybně (viz též bod Otevřená radnice.
Půjdeme cestou další digitalizace a snižování administrativy. Zasadíme se o aktivní přístup odboru školství k možnostem usnadnit ředitelům a školám řešení rutinních i neočekávaných situací. Zasadíme o co nejmenší množství papírování a výrazně zlepšíme digitální propojení odboru školství s řediteli.
Vzdělávání a školství Garant programového bodu:Filip KarelDostatek míst ve školách a školkách
Zajištění dostatečného počtu míst v mateřských a základních školách bude naší prioritou. Najdeme zdroje financování na dostatek míst v učebnách, dostavbu dalších – odborných a venkovních učeben. Připravíme naše školy na další demografický vývoj. Nedostatky i míst ve školách budeme řešit s předstihem. Jako nejvíce palčivé pro období 2022 – 2026 vnímáme
- Kapacity mateřských škol na Barrandově (do roku 2026 bude potřeba min. 120 nových míst)
- Kapacity mateřských škol na Smíchově (do roku 2026 bude potřeba min. 90 nových míst)
- Kapacity základních škol v Košířích (nová škola musí mít kapacitu min. 300 žáků)
Zajistíme, aby se neopakovaly krizové situace (viz situace v Košířích). Každý rok budeme aktualizovat příslušné dokumenty s údaji o naplněnosti škol a s demografickými odhady. Tyto dokumenty budou popisovat jednotlivé lokality Prahy (nikoliv pouze „celkové součty“) a budou každý rok projednávány veřejně na školském výboru i na zastupitelstvu.
Budeme aktivně vyhledávat a využívat možnosti dotací na navyšování kapacit základních a mateřských škol.
Budeme podporovat alternativní formy péče o děti do 6 let (dětské skupiny, lesní školky, sdílené chůvy apod.). Pro řadu rodičů je takto zajištěná péče o děti atraktivnější než klasická školka, zároveň její zajištění je daleko flexibilnější než stavení nových budov.
Nové školy – Smíchov City + Košíře
V období let 2022–2026 bude probíhat stavba dvou nových základních škol – Smíchov City a Na Výši (Košíře). Tyto dvě stavby budeme vnímat především jako příležitost vybudovat na Praze 5 moderní vzdělávací instituce a zvýšit tak pestrost vzdělávací nabídky.
Zajistíme dostatečný čas a energii k diskusi o vzdělávacím konceptu nových škol. Do diskuse zapojíme rodiče budou cích žáků i další rodiče z Prahy, ředitele a učitele škol na Praze 5, ředitele škol a zástupce měst, kde došlo v nedávné minulosti k otevření nových škol.
Budeme prosazovat následující koncept a vizi nových škol:
- Komunitní charakter – otevřená škola, aktivně zapojená do dění ve svém okolí
- Respektující přístup – společné vytváření pravidel a společný respekt k pravidlům; podpora osobní odpovědnosti; důvěra; partnerství; bezpečné prostředí
- Pozitivní motivace a radost z učení – podpora samostatnosti dětí; podpora formativního hodnocení; objevování potenciálu každého dítěte; individuální přístup
- Vzdělávání pro 21. století – obsah i forma vzdělávání musí odpovídat tomu, jaká doba přijde (nikoliv tomu, jaká byla v minulosti)
Pestrost vzdělávací nabídky a podpora zvyšování kvality škol
Budeme podporovat školy v tom, aby si našly svou vlastní cestu. Každá škola by měla najít něco, v čem chce být jedinečná a vynikající a dlouhodobě o to usilovat. Nejsme zastánci „unifikovaného“ školství. Každá škola má svůj vlastní a odlišný charakter, lokalitu, velikost, složením pedagogického sboru apod.
Budeme školám poskytovat nástroje zpětné vazby a hodnocení. Rozhodně ale nejsme zastánci plošného hodnocení a srovnávání škol! Zpětná vazba má především sloužit vedení škol i pedagogickému sboru pro plánování další práce a dalšího rozvoje školy.
Budeme podporovat učitele ve výměně zkušeností a vzájemném setkávání (navážeme tak na aktivity, které probíhaly v minulém období). Spolupráci budeme podporovat jak uvnitř jednotlivých škol, tak i mezi jednotlivými školami.
Vytvoříme podmínky pro šíření aktivního využívání moderních technologií ve výuce. Budeme podporovat sdílení vzdělávacích materiálů mezi učiteli. Najdeme zdroje financování pro větší uplatnění moderních technologií ve školách.
Zpracujeme koncept podpory alternativních směrů vzdělávání na Praze 5. Na Praze 5 je několik soukromých mateřských i základnách škol, samotná Praha 5 je pak přímo zřizovatelem ZŠ Waldorfská v Jinonicích. Neexistuje však žádný dokument, který by popisoval to, jakým způsobem chce městská část podporovat rozvoj různých směrů vzdělávání. To se týká předškolního i školního vzdělávání.
Podpoříme ředitele škol a vedení škol v osobním růstu. Podpoříme rozšíření „středního managementu“ škol, tak aby mohli ředitelé škol delegovat více pravomocí. Budeme dbát na průběžné vzdělávání ředitelů škol a rozvoj leadershipu.
Budeme usilovat o to, aby ředitelé škol byli vybíráni v otevřených výběrových řízeních a aby řediteli škol byly jmenovány silné pedagogické osobnosti s jasnou a konkrétní vizí rozvoje školy.
Materiální i nemateriální podpora škol
Půjdeme cestou další digitalizace a snižování administrativy. Zasadíme se o aktivní přístup odboru školství k možnostem usnadnit ředitelům a školám řešení rutinních i neočekávaných situací. Zasadíme o co nejmenší množství papírování a výrazně zlepšíme digitální propojení odboru školství s řediteli.
Budeme pokračovat v modernizaci škol. Na modernizaci učeben i zázemí škol budeme hledat aktivně možnosti financování externích zdrojů (zejména evropských fondů). Budeme podporovat průběžnou obnovu materiálního vybavení škol.
Budeme školám dávat podporu pro maximální využití dotací. V příštím období budou školy k mít různé možnosti získání finančních nadstandartních prostředků (nové operační programy ESF, Národní plán obnovy apod.). Školám pomůžeme s administrativou, která je s dotacemi spojena.
Životní prostředí Garant programového bodu:Linda NeubergováOchrana a údržba ploch zeleně, zřizování nových
Řádná údržba ploch zeleně. Stávající plochy veřejné zeleně budeme řádně udržovat a vybavíme je potřebným mobiliářem. Provedeme potřebné změny, aby prostranství veřejné zeleně sloužila nejen pro odpočinek ale i rekreaci a nabízela vhodnou příležitost pro trávení času s rodinou a přáteli v podobě možnosti zahrát si petang nebo šachy. V Praze 5 jsou také k nalezení plochy zanedbaných křovin, k jejichž proměně by stačila trocha nenáročné péče. Chceme atraktivní formou představit přírodní bohatství Prahy 5 občanům i návštěvníkům a zanedbané lokality zkultivovat a starat se o ně.
Ulice se stromořadím. Výsadbou stromů a zeleně budeme aktivně bojovat proti přehřívání městského prostředí. Výsadbou to ale začíná, zajistíme dlouhodobou kontrolu nově vysázených stromů.
Více ploch pro rekreaci a sportovní aktivity. Vybudujeme více veřejných sportovišť a ploch pro relaxaci či aktivní odpočinek. Zvýšíme počet míst pro grilování a pro piknik. Budeme spolupracovat s magistrátem na rozvoji a udržování naučných stezek, stezek pro pěší i pro cyklisty. Využijeme dotací z Magistrátu na rozvoj a budování zelené infrastruktury.
Zdravé prostředí a klima města
Opravené a čisté chodníky, bezpečné ulice. Využijeme moderní technologie i iniciativu místních občanů, pro upozornění na nepořádek a rozbité chodníky či ulice. Řádný úklid a upravená veřejných prostranství jsou pro nás samozřejmostí. Dohlédneme na úklidové firmy a posílíme bezpečnost v parcích a ulicích.
Nová výstavba jen s potřebnou plochou zeleně. Součástí nové výstavby v rozvojových územích musí být odpovídající plochy zeleně s možností pro sport, rekreaci a aktivní odpočinek.
Konkrétní představy o ochraně přírody
Nedovolíme devastaci parků a chráněných území. A zbytečné kácení stromů. Místní parky a přírodní území, jako např. Prokopské a Dalejské údolí, park Klamovka, Božínka, Děvín, Kavalírka a další unikátní přírodní území budeme chránit před bezhlavou zástavbou.
Řešení kauzy Motolská skládka. Budeme usilovat o řešení hrozící ekologické katastrofy staticky narušené hory stavebního odpadu s nebezpečnými látkami a trvat na vymáhání miliardových škod po vinících.
Využívání energie a úspor na místní úrovni
Přijmeme další opatření na snížení energetické náročnosti. Podpoříme zateplování budov v majetku MČ Praha 5. Dále budeme usilovat o vybudování zelených střech nebo umístění solárních panelů.
Zavedeme prvky modré infrastruktury. Tyto prvky podporují zasakování a zadržování srážek v místě jejich dopadu a zajišťují tak dostupnost vody v půdě pomocí zavádění propustných a polopropustných ploch. Zasadíme se také o realizaci odkrytí Motolského potoka.
Participativní rozpočet
Nastavíme pravidla a funkční systém pro realizaci vítězných projektů. Participativní rozpočet vnímáme jako podstatnou součást zdravého fungování samosprávy. Jedná se o důležitou komunikaci s občany, na základě které radnice musí umět dostatečně rychle realizovat projekty, které si občané přejí. Proto se zasadíme o zřízení samostatného oddělení, které se participativnímu rozpočtu bude plně věnovat.
Vstřícná a bezpečná veřejná prostranství Garant programového bodu:Štěpán RattaySprávná koncepce a péče o rozvoj veřejného prostoru
Rozvoj a logické propojování veřejných prostranství se stane dlouhodobou koncepcí Prahy 5, která je nejzelenější městskou částí v Praze. Nejen školy, obchody, pošta a zdravotnícká zařízení, ale i zelené pásy musí být dostupné, mít logickou návaznost a musí být bez složitých přejezdů propojené. Ať už se po Praze 5 pohybujete pěšky jako dítě nebo rodič s kočárkem, senior, cyklista nebo na koloběžce, musíte mít možnost v krátké dochozí vzdálenosti, tj. chůzí během 15 minut si dojít do parku, obchodu, školy či k lékaři.
Zpracujeme koncepci a navrhneme vhodnou infrastrukturu, která by veřejná prostranství, zelené plochy propojovala tak, aby bylo možné se mezi těmito parky a lesoparky pohybovat pěšky, na koloběžce nebo na kole. Navrhneme různě dlouhé okruhy, které by rezidenti Prahy 5 mohli využívat bez nezbytnosti se někam přibližovat autem.
Atmosféra veřejných prostranství je klíčová. Sochy, stromy, lavičky a pítka. Zajistíme, aby parky disponovaly větším počtem dětských hřišť, laviček, pítek a aby byly přívětivější pro jejich návštěvníky například pro piknik. Praha 5 si také rozhodně zaslouží mnohem více uměleckých děl ve veřejném prostoru. Instalace a sochu budou umísťovány ve veřejném prostoru na základě otevřených architektonických a výtvarných soutěží.
Zazeleňování a ochlazování ulic. V souladu s klimatickým plánem budeme pokračovat v plánu zazeleňování ulic i v historickém centru městské části - například Štefánikova ulice se musí stát hlavním smíchovským bulvárem s pěší zónou v úsek nám. Kinských - Anděl, zastřešený korunami stromů.
Doprava v klidu bude mít opět zelenou. Veřejná prostranství a přístup k nim zklidníme dopravními opatřeními, které budou upřednostňovat pohyb a bezpečnost chodce oproti automobilové dopravě. Chceme, abyste Prahou 5 pěšky prošli z Císařské louky, přes Děvín a Prokopák, na Vidouli, Cibulky, Motolku, Ladronku, Kinského zahradu a Sacre Coeur v zeleni a ne jako účastní motorového vozidla. Prosazujeme projekty Bezpečných cest do škol, ve kterých upřednostňujeme bezpečnou dochozí vzdálenost pro žáky všech základních a mateřských škol.
Bez obav pěšky městem krátkých vzdáleností
Pohybovat se městem musí být zcela přirozené a pěší doprava je pro většinu z nás tou nejdostupnější, nejšetrnější a nejzdravější. Praha 5 má na to se stát plnohodnotným evropským městem, kde se na ulici cítíte bezpečně a nemusíte například za sportem na atletický stadion přes půl Prahy až na Barrandov.
Bezpečná prostranství parků a naměstíček. Inkriminovaná místa, zatížená sociálně exkludovanými a drogově závislými budeme intenzivněji chránit. Posílíme ochranu parkům jakou jsou Husovy sady, Skalka a Šalamounka nebo křžovatka Anděl. Prosadíme na Hl.m.Praze dostatečnou péči, která by lidem bez domova a na okraji naší společnosti dopomohla k navrácení do běžného života.
Bezobav pěšky městem za vším potřebným. Veřejná prostranství musí být bezpečná a bezpečně k nim musíme i dojít. Praha 5 svou členitostí vybízí, abychom zde aktivně realizovali dnes již v Evropě osvědčený koncept “Města krátkých vzdáleností”. Do parku, do škol, za lékařem, nákupem potravin a služeb musí být možné dojít pěšky a to nejlépe v dochozí vzdálenosti 15 min. Přechody a křižovatky cest musí být pro všechny pěší maximálně bezpečné.
Sport a aktivní životní styl dostupný všem. Neutěšený a dlouhodobě zanedbávané sportovní areály musí být postupně modernizovány. Aktivní odpočinek a relaxace je na vzestupu, budeme proto přizpůsobovat i možnosti pro jejich vykonávání. Lesoparky a parky budeme propojovat pěšími cestami, kde bude umožněno aktivnímu vyžití bez účasti motorové dopravy. V každém větším parku Prahy 5 vybudujeme seniorské či workoutové hřiště.
Kultura a komunitní život Garant programového bodu:Jiří KrátkýDostatečné zázemí pro kulturu a sousedské aktivity
Nové divadlo i koncertní sál. Divadelních i koncertních prostor je na Praze 5 velmi málo. Vytipujeme a opravíme vhodné prostory pro divadla i koncerty na Praze 5, aby místní například na Barrandově nemuseli za kulturou daleko dojíždět. Pro tyto účely využijeme také prostory v Peškové 7 i budovu Trafačky v Preslově ulici.
Rozvoj kulturní infrastruktury. Podporujeme vznik dalších kulturních komunitních center i uměleckých škol a jejich rozvoj tak, aby byly na území městské části rozloženy rovnoměrně. Budeme usilovat o získání prostředků z EU i státních dotací na rekonstrukci vhodných nemovitostí.
Podpora komunitního života nabídkou nebytových prostor. Místním organizacím a komunitám nabídneme za výhodných podmínek k využití nebytové prostory svěřené městské části včetně možných pozemků pro budování komunitních zahrad. Za tím účelem budeme nemovitý majetek průběžně rekonstruovat.
Ochrana, katalogizace a rekonstrukce památek
Portheimka jako místo pro setkávání a kulturu. Jedna z nejhezčích budov přímo v centru Prahy 5 má sloužit všem jejím obyvatelům. Zajistíme její rekonstrukci a následné využití nejen pro výstavy, ale také pro různorodé kulturní akce. Provozovatel bude vybrán v transparentním výběrovém řízení a na základě kvality předložené koncepce.
Ochrana památek pod dohledem veřejnosti. Budeme spolupracovat s Národním památkovým ústavem, hlavním městem i s Ministerstvem kultury, aby se kulturním památkám na území městské části dostala náležitá péče a ochrana. O všech památkách na Praze 5 a jejich stavu budeme mít přehled a o jejich průběžné údržbě budeme průběžně informovat veřejnost. Ohlídáme, aby nevznikaly developerské projekty v památkových zónách. Prosadíme koncepci podpory na obnovu památek. Zlepšíme také komunikaci s církevními subjekty.
Průběžná podpora komunitního a kulturního života
Efektivní financování vycházející ze skutečných potřeb obyvatel. Podporujeme rozvoj a navýšení programových dotací na kulturu a systém voucherů na vybrané kulturní aktivity a sousedské setkávání. Zajistíme tak, aby všichni měli stejné šance a nikdo nebyl zvýhodňován prostřednictvím přímých darů. Celý proces podávání a schvalování žádostí a vyúčtování dotací bude administrativně jednoduchý a vše důležité bude možno vyřídit elektronicky. Zasadíme se také o funkční financování pomocí participativního rozpočtu tak, aby se hlasování zúčastnilo co nejvíce obyvatel Prahy 5 a vítězné projekty se opravdu realizovaly.
Podpora umění ve veřejném prostoru. Prostřednictvím finanční podpory, vytipovávání vhodných prostor i aktivní komunikace s umělci zajistíme, aby Praha 5 byla živým místem, kde se umění daří nejenve vnitřních prostorách ale i venku v parcích a ulicích. Land art, street art, umělecká díla i komunitní akce budeme podporovat koncepčně a dlouhodobě. Rozhodující nebude vkus zastupitelů, ale odborné i laické veřejnosti.
Přehledné informování o kultuře a propagace komunitních akcí. O komunitních a kulturních akcích budeme informovat pomocí přehledného a pravidelně aktualizovaného kalendáře na webu MČ Praha 5.
Sport a volný čas Garant programového bodu:Jiří KrátkýRekonstrukce a výstavba nových prostor pro sportování
Zasadíme se o vybudování nového zimního stadionu tak, abychom zajistili vhodné prostředí pro lední sporty jako hokej a krasobruslení i sportovní vyžití široké veřejnosti .
Rekonstrukce sportovního areálu RC Tatra Smíchov. Nadále budeme podporovat rekonstrukci areálu a umožníme tak dětem hrát ragby v kvalitních podmínkách.
Rekonstrukce sportovního areálu SK Uhelné sklady. Podpoříme rekonstrukci areálu SK Uhelné sklady. Díky zateplení multifunkční haly, zpřístupnění tribuny, regeneraci trávníku a přestavbě části parkoviště na tréninkovou plochu vznikne skutečně moderní prostor pro sportování.
Multifunkční hřiště na Hořejším nábřeží. Hřiště bude pro veřejnost využitelné celoročně pro letní i zimní sporty.
Multifunkční hala TJ Radlice. Podpoříme výstavbu haly v Radlicích, kde je velký nedostatek podobných prostor. Nová hala bude využitelná pro sportování všeho druhu, pro jednotlivce i organizace.
Multifunkční hala na Barrandově. Podpoříme přestavbu haly na Barrandově tak, aby zde vzniklo kvalitní zázemí pro hraní florbalu a byla také dobře využitelná pro školy, školky i veřejnost.
Efektivní financování i využívání infrastruktury
Rozvoj hřišť. Rozvojem, opravami a rekonstrukcemi hřišť zajistíme dostatek prostoru na hraní míčových her a dalších sportů.
Maximální využití školních hřišť. V souladu se strategií městské části provedeme pasportizaci, zpřístupnění a opravy veškerých školních hřišť a sportovní infrastruktury. Zajistíme možnost jejich elektronické rezervace, pravidelnou správu i údržbu a maximální dostupnost pro veřejnost v době mimo výuku.
Podpora sportování dětí prostřednictvím voucherů. Zajistíme transparentní financování sportovních aktivit prostřednictvím elektronických voucherů, které budou rodiče moci využít k uhrazení poplatku za dítě v jimi vybrané sportovní aktivitě.
Doprava Garant programového bodu:Milan KrylSpolugarantem tohoto programového bodu je Štěpán Rattay.
Doprava rychlá a bezpečná
Motivačním systémem parkování snížíme počet dojíždějících aut nerezidentů. Hlavní dopravní tahy jsou denně přetížené až do samotného centra města za prací dojíždějícími Středočechy. Také parkování vozů dojíždějících před domy rezidentů činí místním problémy. Klíčovou prioritou je prosazení a zavedení plošně řešené regulace automobilové dopravy, která ve špičkách motivuje dojíždějící k přechodu na MHD. Současně je nezbytné rezidentům zajistit dostatek parkovacích míst. Navýšení kapacit a vybudování nových odstavných parkovacích stání na vhodně vybraných místech vnějšího okraje města je třeba navázat na kapacitní linky MHD. Odstavování aut nerezidentů v P+R na kraji města přinese celkové zklidnění nadměrné automobilové zátěže v naší městské části a uvolní parkovací místa pro její obyvatele.
Zvýšíme bezpečnost chodců technickými úpravami komunikací. Důraz na bezpečnost chodců a účastníků městské hromadné dopravy společně se snižováním hladiny hluku a prašnosti na extrémně přetížených páteřních komunikacích je druhým pilířem programu v oblasti dopravy. Důležité je i zklidnění a zpřehlednění dopravních situací pro cestující MHD v okolí základních a středních škol i mateřinek. Každý účastník hromadné dopravy se musí v souvislosti s provozem cítit bezpečně (např. při čekání na ostrůvku zastávky MHD nesmí být ze strany jakýchkoliv dopravních prostředků ohrožován ). Vyzveme všechny ředitele škol, aby se aktivně zapojili a v rámci výuky umožnili dětem též promlouvat do řešení, která povedou k posílení bezpečnosti a zklidnění automobilové dopravy v bezprostředním okolí jejich škol a školek.
Pěšky, na kole či po železnici kamkoli
Propojíme zelené pásy parků a lesů pěšími trasami a cyklostezkami. Občané Prahy 5 by měli mít možnost se pohybovat bezpečně pěšky mezi parky a lesoparky, které budou na sebe logisticky a dopravně navazovat s ideální patnáctiminutovou dostupností pro rezidenty z okolí. Předložíme koncepci pro výstavbu cyklotrasy v úseku Anděl - Poštovka. Hlavní cyklotrasu A1 podél Vltavy propojíme s přívozem přes Císařský ostrov a přivedeme po ní cyklisty bezpečněji do centra Prahy nebo směrem ven podél Vltavy. Cyklotrasami k městu připojíme i západní (Košíře, Motol,Jinonice) a jihozápadní oblast Prahy 5 (Barrandov a okolí). Spolu s cyklostezkami budeme investovat do naučných stezek a cest spojujících rezidenční čtvrti s Chuchelským hájem, Prokopským údolím, Dívčími hrady apod.
Lokální železniční tratě jako plnohodnotná MHD a alternativa pro individuální automobilovou dopravu. Pražský Semmering má potenciál být více využit jako plnohodnotná MHD. Předpokladem jsou jeho elektrifikace a razantní posílení spojů. Železniční trať Beroun přes Rudnou (Dalejské údolí, Řeporyje) a zesílení nákladní železničníl.dopravy mělo částečně za důsledek vytlačení osobní železniční dopravy. Tyto tratě mohou obsluhovat lokality Motola, Košíř, Jinonic, Hlubočep, ale i dalších příměstských lokalit, Ořecha, Rudné, Loděnic, Hostivic, Řep a Zličína. Vše dle možných kapacit Smíchovského nádraží. Praze 5 odlehčíme od Individuální automobilové dopravy, která rezidentům zatěžuje prostředí, působí hluk a zvyšuje nároky na bezpečnost chodců a cestujících MHD.
Sociální a zdravotní témata Garant programového bodu:Eva HorákováPomoc všem, kdo ji potřebují
Akceptace veškerých dostupných a možných sociálních služeb na Praze 5, např. iniciování vzniku nízkoprahového centra pro děti a mládež na Andělu nebo Barrandově, nízkoprahového centra pro dospělé podle potřebnosti lokalit, zřízení kontaktního místa pro bydlení nebo jmenování sociálního koordinátora a podpora psychosociálních poraden a sociálně aktivizačních služeb.
Umožníme Pražanům Prahy 5 maximální péči v domácím prostředí za podpory osobní asistence, pečovatelské služby 24/7 či mobilních služeb. Totéž platí pro péči o umírající, kde změny založíme na analýze reálné potřeby paliativní péče v Praze a dle koncepce HMP, abychom Pražanům umožnili důstojných odchod ze života. Budeme spolupracovat s rodinou Vlčkových na otevření střediska dětské paliativní péče.
Praha 5 začne pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, bez rozdílu ekonomického zajištění, barvy pleti či sociálního statusu. Začneme tím, že zvýšíme ubytovací kapacitu pro oběti domácího násilí. Pro děti s postižením a chováním náročným na péči se pokusíme najít vhodné prostory a rozvíjet na Praze 5 tuto službu.
Založíme nadační fond MČ P5, který bude finančně pomáhat občanům Pětky pobírajícím sociální dávky, pěstounům či pečovatelům o osobu blízkou. Pomůžeme tam, kde selhává stát, a lidé, i když chodí do zaměstnání, nemohou svým dětem dopřát výlet nebo obědy ve škole.
Potížím se zdravím dokážeme předcházet
Prevence je základ. Vytvoříme roční kalendář aktivit, které povedou k větší informovanosti a motivaci občanů pečovat o své zdraví, včetně zapojení našich nemocnic Motol a Na Homolce. Zavedeme dny zdraví se spolupráci s kulturním a sociálním odborem. Pražané nejvíce umírají na onkologická onemocnění, ICHS a covid-19. Všem těmto onemocněním se dá předcházet pomocí osvěty a prevence.
Postaráme se o duševní zdraví obyvatel Prahy 5. Strádání duševní je podle nás stejně nebezpečné jako strádání fyzické. Podpoříme programy vzdělávání o duševním zdraví, programy prevence a včasné diagnostiky duševních onemocnění, stejně jako vznik center duševního zdraví v Motole. Pražané již nemohou být jen strojem na práci, musí mít možnost vést plnohodnotný život bez nadbytečného stresu.
Praha 5 má velkou pohotovostní spádovost díky Fakultní nemocnici Motol a Nemocnici Na Homolce. Je však třeba pomoci i malým zdravotnických zařízení, aby nám lékaři neodcházeli do nemocnic či do důchodu bez náhrady. Mladým začínajícím lékařům proto umožníme pronájem startovacích bytů a podpoříme vznik lékařských ordinací za výhodných podmínek.