Správa majetku, finance a dotace

Správa majetku Prahy 5 je stále zahalena v mlze. Praha 5 je závislá na jednom obřím dodavateli správcovských služeb a to hned v několika oblastech. Bytech, nebytových prostor, úklidu veřejných prostranství a správě zeleně. Rozpočet je při současné výši provozních výdajů a zajištění výše cizích zdrojů dlouhodobě neudržitelný. U veřejných zakázek velmi často dochází k opakování výběrových řízení nebo jejich rozdrobování. Dotační politiku je nezbytné digitalizovat a zajistit tak jejich vyšší transparentnost a získat si u žadatelů vyšší důvěru při vyhodnocování jejich žádostí.

Nakládání s majetkem s péčí řádného hospodáře

Majetek obce musí být pod veřejnou kontrolou. Nakládání s nemovitým majetkem má probíhat v koordinaci s hlavním městem. Zveřejníme přehled majetku, jeho využití a o případném prodeji nebo nákupu budeme informovat s předstihem. Při případném prodeji preferujeme způsob, který umožní nabídky co nejširšímu okruhu zájemců. Veřejné zakázky na údržbu a opravy majetku zveřejníme online včas, tak abychom oslovili co nejvíce zájemců. Vyhneme se tak nynější praxi, kdy vedení MČ oslovuje na přímo předvybrané dodavatele.

Preferujeme opravu před rozprodáváním majetku. Stávající koalice hledá další financování, kde se dá. A to včetně dalších prodejů nemovitého majetku, který je místo toho možné opravit např. z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Místo dalšího rozprodávání majetku se zasadíme o jeho opravu a další využití ve spolupráci s hlavním městem.

Strategické investice a zodpovědný rozpočet i ten participativní

Včasné plánování a soulad rozpočtu se strategickým dokumentem. Větší investice naplánujeme a zařadíme do rozpočtu s předstihem, tak aby nedocházelo k nepřehledným přesunům financí. Budeme plnit plán strategických investic, proto uvedem do souladu rozpočet a finanční plán Strategie rozvoje 2030+. Plánování výdajů musí být stabilní a hospodárné s přihlédnutím k předpokládaným příjmům. Zabráníme megalomanským projektům, na které městská část nemá peníze (koncertní sál nebo obřadní síň na Sacre Caeur). Uvedeme do praxe plán snižování nákladů na chod úřadu.

Vyšší poměr finančního krytí z cizích zdrojů. Při financování strategických investic jako jsou školy a pečovatelské domy zajistíme vyšší podíl cizích zdrojů z Evropských a národních zdrojů a z dotačních programů HMP. Budeme usilovat o navýšení finanční participace soukromých investorů na budování občanské infrastruktury.

Participativní rozpočet nesmí být politický nástroj. Projekty participativního rozpočtu jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Budeme o nich intenzivněji diskutovat s jejich navrhovateli a budeme klást důraz na jejich okamžitou realizaci.

Dotace a dary, všem měříme stejně

Transparentnost, rovnost a jednoduchost. Transparentní dotační procesy jsou základem pro férové rozdělování veřejných prostředků. S pomocí digitalizace a elektronického vyhodnocování žádostí zabráníme „malým domů“ a zajistíme rovný přístup všem žadatelům. Výsledky dotačních řízení jasně odůvodníme a zveřejníme.